Alkali Suyun Önemi

Standard

(Duyduklarımı aktarıyorum,bilimsel bir içerik değildir.)

Bir kaç ay önce TV de Dr.Ayşegül Çoruhlu ‘Alkali Diyeti’ ni ve kendi yazdığı aynı isimli kitabı tanıtmıştı.

(http://alkalife.com.tr/UrunDetay.aspx?S=15)

İçtiğimiz suyun alkali olmadığından,o nedenle boşuna bir sürü su içtiğimizden aslında alkali sudan daha az miktarda içtiğimizde bile daha çok faydalanacağımızdan bahsetmişti.Çok ilgimi çekti bu konu o günden beri..İçtiğimiz suyu alkali hale getirmenin yolu ya 65-80 lira vererek bir damla satın alınacak  ve bir bardağa birkaç damla damlatılacak.

(http://alkalife.com.tr/UrunDetay.aspx?S=1)

Ya da eczanede satılan paket halindeki karbonatlardan alınacak ve 1 lt suya yarım çay kaşığı konulup karıştırılacak.( bu öneri,sadece zayıflama diyeti yapanlar için değil,her insan için önerilmiş genel bir bilgi)

Dr. ayrıca şu şekilde iyiden kötüye sıvı sıralaması yapmıştı:

Alkali su-normal su-çay/bitki çayları-türk kahvesi-filtre kahve-suda çözünen kahve-asitli içecekler

Asitli içeceklerin adı üstünde asit.Yani alkali olmadan tamamen uzak..Dolayısıyla bunlardan ne kadar uzak durursak o kadar iyi.Çünkü asitler sadece midemizi tahrip etmiyor,kan yoluyla beynimize kadar giderek ciddi hasarlar yapıyormuş.Bu nedenle satırın sağından içecekler içsek bile solundan da içecekler içerek vucudumuza dengelememiz gerekiyormuş.

Şu linkte,neden alkali su içmemiz gerektiğini okuyabilirsiniz.

http://alkalife.blogcu.com/neden-alkali-su-icmeliyiz/9298470

Bu yazıdan alıntı:

NEDEN ALKALİ SU İÇMELİYİZ?

SUSUZLUK(DEHİDRASYON)Yaşadığı iklime bağlı olarak ortalama bir insanın vücudunun susuz kalmaması için günde 2.5-3 litre suya gereksinmesi vardır. Doğal olarak burada kişinin kilosu, aktivite durumu da rol oynar. Genel bir ifade olarak “vücudumuzun susuz kalıp dehidrate olmaması için her gün vücut ağırlığımızın her kilosu için 40-50 ml su içmeliyiz. Vücudumuz susuz kalıp dehidrate olduğunda ilk işaretler, baş ağrısı ve yorgunluktur, bu durumda özellikle beyin için su çok önemli olduğundan vücudun diğer taraflarından su çekilerek beyine verilmesi için kumanda gelir.Ancak ambalajlanmış içeceklerde kullanılan su distile olunmuş sudur ve bu içecekler ne kadar çok içilirse vücut o kadar çok asidik hale gelir, asidik yapıda ve diüretik olan bu içecekler vücudunuzdan daha fazla su atılmasına ve mineral kaybına sebep olurlar. Yapılacak olan şey ALKALİ SU içmektir.

ASİDİK VÜCUT Medikal İlaç pazarında en yüksek satış rakamlarını AntiAsit ilaçların oluşturduğu bilinmektedir, bu da toplumu teşkil eden vatandaşlarımızın yaşam tarzlarının ve bünyelerinin ne kadar asidik olduğunun bir göstergesidir Bilindiği kadarıyla en asidik yiyecek ET dir, takiben basit şekerler, süt ürünleri, kahve ve alkol gelir, bütün bunlar genelde damak tadımızı tatmin için tercih ettiğimiz alışkanlıklarımızdır. Meyve, sebze, fındık-badem-ceviz gibi kuruyemişler yüksek Alkali yapıda olmalarına rağmen günlük diyetimizde ne yazık ki çok fazla yer almazlar. Fazla asidite bizi hasta eder, yorgun yapar ve kilo aldırır. Kilo ve şişmanlık aşırı asiditenin sonucudur. Vucudumuzdaki asiditeyi nötralize edip elimine etmez isek bütün bu asidik artıklar, kalçamıza, karnımıza,belimize, göğsümüze, bacaklarımıza vs ye giderek orada otururarak bizi yağ deposu haline getirir. Yediğimiz ve içtiğimiz maddelerin alkali/asit dengesine çok dikkat etmeliyiz burada uygulanacak en uygun yöntem 75 alkali/25 asit oranına göre beslenmemizi tanzim etmemizdir.

Biz Dukan diyetinde bolca et yiyerek zaten asidi vucudumuza alıyoruz.Hiç asitli yiyecek yememek önerilmiyor zaten…Ama bunun karşılığında alkaliye de yatırım yapmalıyız.Bunun sonucunda en başta barsaklarımız faydalanacak imiş.

Bu haberi dinleyip ertesi günü karbonat almış idim ama 2-3 aydır evde bekliyor.Bugünden itibaren başlıyoruz ailecek alkali suyumuzu içmeye:)

su-ve-saglikli-disler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s